Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi

DİKKAT !!!   ÖNEMLİDİR.

EKB – Enerji Kimlik Belgesi

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

EKB- Hangi Kanun ve Yönetmeliğe Dayanmaktadır?

‘’5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’’ ve buna bağlı olarak çıkarılan ‘’Binalarda Enerji Performansı(BEP)Yönetmeliği’’ hükümlerine göre Mevcut Binalarda 02.05.2017 tarihinde kadar Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunludur. Eğer daire kiralanacak veya satılacak ise Enerji Kimlik Belgesi olmadan bu işlemler yapılamayacaktır.

EKB Kaç Yıl Geçerlidir?

EKB düzenlenme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.

EKB Çıkartmamanın Cezası

EKB Belgesi bulunmayan dairelerde 20.000,00 TL’ye kadar maddi cezai işlem Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve alt kurumlar aracılığıyla uygulanmaktadır.

EKB belgesi bulunmaya dairelerde herhangi bir işlem yapılamaz, kiraya verilemez, satış işlemi gerçekleştirilemez.

Site Yönetimi olarak alınan teklifler neticesinde EKB Belgelerinizin çıkarılması için Yetki Belgesi olan Sehatek Enerji Verimliliği Danışmanlık Mühendislik Elektronik Yalıtım İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ‘ne başvuru işlemini gerçekleştirdik.

EKB belgeleriniz en kısa sürede Tutanak karşılığı sizlere teslim edilecektir.

Bilgilerinize,

                                                               Site Yönetimi